Her er kurset for dig, som ønsker at fortsætte rejsen ind i Dynamo. Kurset tager udgangspunkt i reelle problemstillinger som du har oplevet i din daglige brug af Revit, og som kan optimeres med Visuel Programmering. For at skabe en mere rentabel og rationel løsning af gentagne arbejdsopgaver.

I forløbet vil du bruge din viden om Dynamo til at bryde problemer ned i del-løsninger. Og underviserne vil hjælpe med at finde netop de funktioner i Dynamo der egner sig bedst til at løse dine problemer

Du lærer avanceret List Management, altså hvordan man kan arbejde med lister; for at håndtere data mest optimalt ved at matche dem korrekt. Og hvordan listerne kan filtreres, så kun de rette data bruges.

Du vil lære at forberede scripts til brugervenlighed, så at dit arbejde kan gavne andre i firmaet; og forbedre jeres performance.

Emner på kurset

  • Avanceret List Management.
  • Geometri i Dynamo og Revit.
  • Optimering af script til andres brug
  • Case-eksempel

Målgruppe for kurset

Kurset er designet til Revit brugere, der har grundlæggende kunnen i Dynamo.

Forudsætninger

For at få fuldt udbytte af kurset, er det en forudsætning at du har et grundigt kendskab til- og erfaring med brugen af Revit.

Derudover er det en fordel, men ikke et krav, at have en tegneteknisk baggrund.

Har du ingen erfaring med Revit?

Så er vores grundlæggende kursus måske noget for dig. Læs mere her.

Varighed:

2 tilstedeværelsesdage

I alt 2 dage fra 9:00 til 15:30

Materiale:

Du får 1 års adgang til Cadskolens online portal med adgang til kursus materialet.

Har du spørgsmål eller ønsker du yderligere information?

Kontakte os på info@cadskolen.dk eller ring til os på
70 27 22 33

Er du ledig?

Alt afhængig af hvor i landet du bor, har du som ledig ofte muligheder for at tage relevante kurser, som forbedrer dine jobmuligheder.

Kontakt os for at høre mere om dine muligheder.

Planlagte forløb

  • København, 3. september 2025 - 10. september 2025

    DYN_VID-2373-030925-MBK-DA

    • 3. september kl. 9:00-15:30
    • 10. september kl. 9:00-15:30

    Kursusadresse

    MBK
    Pilestræde 61
    1112 København K

  • København, 17. september 2025 - 24. september 2025

    DYN_VID-2374-170925-MBK-DA

    • 17. september kl. 9:00-15:30
    • 24. september kl. 9:00-15:30

    Kursusadresse

    MBK
    Pilestræde 61
    1112 København K

Vil du gerne vide mere?

Ja, tak - jeg vil gerne vide mere om Videregående Dynamo

Er du jobkonsulent?

Du kan tilmelde en borger til et kursusforløb, hvis du på forhånd har aftalt det med vedkommende og har fået tilladelse til at overføre borgerens personoplysninger til Cadskolen.

Jobkonsulent: Reservér plads til en borger på DYN_VID

Formularens oplysninger overføres til Cadskolen via en sikker, krypteret forbindelse.
Vær meget opmærksom på, at du som databehandler har et ansvar for borgerens personoplysninger.
Du skal sikre dig på forhånd, at du har hjemmel til at tilmelde borgeren.

Når du reserverer en plads til en borger på et kursus, har vi brug for nogle oplysninger om borgeren. Vi skal bruge borgerens fødselsdato, navn og adresse. Vi skal også have borgerens e-mail adresse og et telefonnummer, så vi kan komme i kontakt med vedkommende.

Vi behandler oplysningerne forsvarligt og fortroligt, men både du og borgeren skal være opmærksomme på, at vi i nogle tilfælde har brug for at kunne dele dem med andre. Det kan f.eks. være den samarbejdspartner, som står for afholdelsen af kurset, eller det kan være underviseren på kurset.

Du kan læse mere om Cadskolens persondatapolitik her (åbner i en ny fane)

Jobcenter

Kursus

Borger

Reservér en plads på KURSUS

Når du reserverer en plads på et kursus, har vi brug for at indsamle nogle oplysninger om dig. Vi skal bruge din fødselsdato, dit navn og din adresse. Vi skal også have din e-mail adresse og et telefonnummer, så vi kan komme i kontakt med dig.

Hvis du tilmelder dig igennem en virksomhed, skal vi skal også bruge oplysninger om både virksomheden og en kontaktperson, af hensyn til fakturering.

Vi behandler dine oplysninger forsvarligt og fortroligt, men gør opmærksom på, at vi har i nogle tilfælde har brug for at kunne dele dem med andre. Det kan f.eks. være en kontaktperson i virksomheden; det kan være en samarbejdspartner, som står for afholdelsen af kurset eller det kan være underviseren på kurset.

Du kan læse mere om Cadskolens persondatapolitik her (åbner i en ny fane)

Hvilken beskrivelse passer på dig?

Udfyld og indsend formularen med dine personlige oplysninger - så reserverer vi en plads til dig